Péče o vlasy - část 2.

21. září 2012 v 13:22 | Sandie |  ♥ Moje vlasy
Pekný den přeji :)

Mimořádně plním slib a postuji článek s pár radami ohledně péče o vlasový porost.
Veškeré rady zapisuji po více než ročních zkušenostech. Byly testovány na třech osobách (zneužití rodiny se netrestá).

Doufám, že vám budou k prospěchu! :)

A teď už honem pod perex!


ČESÁNÍ A BĚŽNÁ ÚPRAVA
***
Česání
***

Česání je jeden ze tří základů péče o vlasy. Mají všechny stejnou váhu a česání na první místo dávám pouze proto, že i zdravé vlasy může špatné česání hodně poškodit. Moje maminka si vlasy nečeše, nýbrž rve hřebenem a pořád se diví, že nerostou *povzdech*.


Několik dobrých zásad:

a) Pořiďte si hřeben s širokými mezerami mezi zuby a pokud možno ze dřeva (plast elektrizuje a výboje poškozují konečky). Mezery mezi zuby by měly být minimálně centimetr.

Kartáč určitě mějte taky, protože napomáhá rozprostírání výživných olejů (o nich později) i přirozenému maštění hlavy (o tom později). Ideální je opět ze dřeva a kančích štětin, ale jelikož není nutné kartáčovat vlasy pravidelně, postačí i kvalitní plastový.

b) Vyhoďte/ zakopejte pod zem kulaté kartáče s malým průměrem! Necháte na nich půl hlavy, nebo vám zůstanou ve vlasech :X
Kulaté velké karáče se hodí, ale pouze pro vyfoukávání.

c) Ať už máte jakýkoli hřeben, rozčesávejte vlasy od konečků; pokud narazíte na zacuchanec, rozmotejte ho prsty nebo odstřihněte, protože tak způsobíte nejméně škody. Tahání a trhání z vlasů udělá nevzhledné cucky, a to není něco, po čem vlasofil prahne :)

d) Zbavte se gumiček s kovovými svorkami uprostřed a nahraďte je obyčenými kvalitními gumičkami bez čůčovinek, které vám vytrhají vlasy. Vyhněte se ale gumičkám z uměliny typu silon, které se za chvíli roztáhnou a jsou na vyhození (vy víte, jaké myslím - prodávají je prozíravě po pytlíkách :D).

Jo, a doufám, že o gumičkách, co se dávají na zavařovací sklenice, jste ani nepřemýšleli :)

e) Vlasy za mokra by se ideálně neměly česat vůbec, ale často uschnou do takového tvaru, že by se Freddy Krueger hrůzou počůral. Mně se třeba vytvoří na zátylku dva kokrhely a do dalšího mytí bych se hanbou propadla X__x
Jako nejlepší způsob jsem shledala nechat vlasy trochu proschnout, prsty je rozhrábnout jenom od vršku hlavy k uším (nebo jak uznáte za vhodné, ale ne až ke konečkům), potom zase nechat pořádně proschnout a teprve potom projet hřebenem se širokými zuby.

f) Tupírování je ojojoj-fuj-zlo, tudíž své vlasy ušetřete a vynechte ho. Samozřejmě si občas budete chtít provést nějaký účes, který tupírování vyžaduje, a měly by následovat tyto úvahy:

I. Je to opravdu nutné? ---- ano ---> II. Zvolím menší zlo!

Menší zlo bude znamenat "ruční" tupírování - vezmete ubohý pramen a prsty vámi oblíbené končetiny si vlasy shrnete. Stačí si představit, že jste hřeben.

Tohle je za hřebeny vše a můžeme přejít k další části!


***
Běžná úprava
***

a) Pokuste se eliminovat množství chemikálií, kterými vlasy zásobujete. Pokud se nemůžete/ nechcete obejít bez tepelného opracování vlasového produktu, nechte si jenom ochranné mléko.

Tak mě napadá, že pěstování vlasů je napůl kuchařina... No nic.

Určitě postupně vynechte tužící pěny, třpytivé gely/ spreje, laky, objemové prášky a další srágory, po kterých se vám vlasy v obranné reakci zmastí jako hovado a vy potom budete trpět dojmem, že si je prostě musíte každý den mýt!

b) Pokuste se neškvařit si vlasy kulmou nebo jiným mučícím nástrojem. Vlas to vysuší a poraní, nicméně mléko může tyhle škody trochu eliminovat (nastává jenom problém, pokud mléko vlasy chrání do určité teploty a vy ji přesáhnete).

Fén je věc ošemetná - používat nebo ne? Horkým vzduchem si vlasy rozhodně nesušte! V případě nejvyšší nutnosti zvolte foukání studeným vzduchem. Jak se nefénujete denně, neměl studený fén mít na vlasy žádný špatný vliv.

c) Značných škod vlasy doznají v noci. Ve snu se válíte po vlasech, přilehnete si je, přiskřípnete rukou, přilehne vám je spolunocležník či spolunocležnice... Ráno najdete na polštáři hrůzy nesmírné... Řešením je vlasy si na noc zaplést. Ideální je zaplést si francouzský cop úplně od ofiny a lehce naolejovat konečky, třeba dýňovým olejem, který nemastí jako kokosák či oliváč. Gumička suché konce namáhá a mohly by se víc lámat. Pokud máte suché vlasy, tzn. nemáte je vlhké od mytí, nebudete je mít po spaní v copu vlnité, a pokud ano, jedno učesání je většinou zkrotí.

d) Obecně vzato je ideální nosit vlasy nějakým způsobem uklizené - ať už v copu (holandský, francouzský, anglický, rybí...), french-twistu nebo nějakém drdolu. Nerozfouká vám je vítr, neskřípnete si vlasy pod tašku a můžete s nimi jednodušeji manipulovat.

A to je k dnešnímu pokračování vlasových tutorialů vše :) Určitě jsem něco vynechala a budu moc ráda za veškeré vaše poznatky, připomínky a dotazy. Příště se budu věnovat zdravé stravě a barveným vs. přírodním vlasům. 


Komentáře

1 Alice-chan Alice-chan | Web | 21. září 2012 v 22:36 | Reagovat

Vlasová úprava, to je můj problém. Pletení copu je práce na půl hodiny a to ještě ten obyčejný a s dvěma gumičkama. Jinak to prostě neumím.

Jinak na článek jsem se moc těšila, udělal mi radost.:)

2 Sandra Sandra | Web | 21. září 2012 v 22:40 | Reagovat

[1]: Dřív mi cop taky trval, ale teď dělám francouzský i holandský pod tři minuty :) Můžu zkusit udělat nějaký návod, jestli by ti to ulehčil :)

3 Vita Vita | Web | 22. září 2012 v 12:25 | Reagovat

Článek je super, ačkoliv lehce demotivující (krátké vlasy přežijí naprosto všechno XD - sice už teď foukám jen s předcházejícím použitím ochranného séra bez laků a tužidel, ale stejně). Ještě mě napadá, že jsem slyšela, že pomůže saténové (resp. bavlněné se saténovou úpravou) povlečení? Jo nebo ne? Abch nešila zbytečně. :)

4 Sandra Sandra | Web | 24. září 2012 v 16:13 | Reagovat

[3]: No mně přišlo z některých komentářů u tebe na blogu, že si chceš zase nechat narůst delší? :) Krátké jsem taky tyranizovala, ale jak to přeroste pod rameno, stanou se z nich urážlivé citlivky :D
K povlečení - o saténu jsem nic neslyšela, zato spousta slečen pěje ódy na hedvábí :) To vlasy chrání a na léto se jako ochrana doporučují i hedvábné šátky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama