Péče o vlasy: Mytí

9. dubna 2012 v 16:37 | Sandie |  ♥ Moje vlasy
Mytí vlasů je pro většinu lidí natolik rutinní záležitostí, že si ani neuvědomují, v čem všem mohou svým vlasům neprospět. Záměrně nepíšu slovo "ublížit", jelikož ne všechny typy vlasů vyloženě trpí a budou při nešetrné péči vypadat zle, nicméně správná péče zkrášlí jakékoli vlasy a rozhodně jim prospěje :)

Jak vlasy správně mýt a jaké přípravky pro mytí zvolit naleznete pod perexem!


***
PŘED MYTÍM
***
Mnoho lidí si myje vlasy každý den, na druhou stranu většina dlouhovlasých slečen vlasy nechává na pokoji i týden (a více). Neexistuje jednotná odpověď na otázku "Jak často si mám vlasy mýt?", jelikož je doba, po kterou vlasy vydrží nemyté, velmi individuální.

Je fakt, že vlasům pouze prospějete, pokud je nebudete vystavovat proudům šamponů a vody každý den. Voda vlasům nesvědčí a šampony smývají přirozený ochranný obal, tvořený mazem. Tím pádem se snaží mazové žlázky v pokožce hlavy ztráty kompenzovat nadměrnou produkcí mazu a začarovaný kruh je na světě.

Na argument typu "Mně se ale mastí každý den!" je možno reagovat dvěma způsoby:

1. Myjete si vlasy každý den, proto se vlasy snaží vyrovnat hydrataci vlasu zvýšenou produkcí mazu a druhý den logicky budou dost nehezké.
--> Řešením je zkusit protáhnout dobu mezi umytími, nejdřív na dva, pak třeba na tři dny. To samé platí u mytí vlasů obden. Nejdřív si budete nejspíš připadat naimpregnovaní mastnotou jako bobr či vydra, ale vlasy vám to v dobrém opatí :) Většinou se už za týden přestanou tolik mastit a lépe porostou.

2. Myjete si vlasy jednou za dva dny maximálně, protože při opakovaném pokusu o protáhnutí doby mezi umytími nesledujete žádné zlepšení.
--> V tomto případě jste jednoduše majiteli silně se mastících vlasů a nemůžete svým vlasům dopřát víc, než vhodný šampon na mastné vlasy, třeba kopřivový nebo citrusový. Nezoufejte si ale, protože silně se mastící vlasy mívají tendenci růst mnohem rychleji, zdravěji a méně se lámat! :)

V každém případě důrazně doporučuji vlasy zhruba dvě tři hodiny před samotným mytím pořádně promastit olejem, ideálně kokosovým, jojobovým či lněným.


***
ŠAMPON
***
Dřív, než vkročíme na místo činu, tedy do koupelny, je třeba mít správně vybraný šampon. Výběr šamponu je téma příliš rozsáhlé, než aby se mi podařilo shrnout je do několika málo odstavců, proto se budu snažit vypíchnout nejdůležitější zásady, jakými je třeba se při výběru právě toho Vašeho šamponu řídit:

1. Šampon by neměl obsahovat silikony. Silikony jsou obsaženy ve valné většině produktů populárních a chválených značek (Elséve, Garniére, Pantene, Gliss Kur...) a dělají onen efekt hladkých, lesklých a zářivých vlasů. Dosahují jej tak, že vlas v podstatě obalí vrstvičkou kolem dokola, takže ve vlasu uzamknou vlhkost, na pohled ho vyhladí a zdánlivě "slepí" roztřepené konce (ne všechny).

Bohužel, tím pádem k vlasu nemohou pronikat výživné látky a oleje, kterými se snažíme vlasy trochu povzbudit. Při dlouhodobém používání se vlas obaluje větší a větší vrstvou silikonů, což mu škodí a zatěžuje jej. Dostávání silikonů z vlasů je velmi problematické (ne všechny silikony se odstranit dají), ale některé silikony jdou odstranit smytím šamponem, který je neobsahuje.

Razím cestu přírodních přípravků na vlasy a tělo, ale přesto bych silikony úplně nezatracovala - osobně myslím, že aplikovat občas silikony do délek (například ve vlasových maskách) není zcela na škodu a může zabránit masivnímu lámání, díky kterému vlasy často vypadají kratší, ačkoli průkazně rostou.

2. Cena není rozhodující. Stačí vybírat, vážně. Na trhu je velké množství šamponů bez silikonů, s přírodními výtažky. Čistě přírodní šampony vyrábí například Urtekram a jejich cena se pohybuje do 150,- Kč. Pokud se Vám nechce moc utrácet, doporučuji šampony z řady Alterra od DM. Neobsahují silikony a jsou plné výtažků z rostlin, které Vaše vlasy povzbudí :)

3. Dejte šamponu šanci. Stalo se mi, že se vlasům nelíbil přechod ze silikonových na přírodní šampony. Zařídily se potom dle hesla "Když se vám to nelíbí, tak vypadněte!", ale padání bylo jednorázové při mytí (tj. nepadaly dále průběžně přes den) a ustalo při třetím.***
MYCÍ PROCES
***

Vlastní mytí vlasů skýtá asi nejvíc úskalí. Kde může nastat chyba?

Většina lidí se bezmyšlenkovitě postaví pod proud vody do sprchy, napatlá na vlasy šampon, drhne, smyje je horkou vodou (protože to přece napomáhá odmaštění) a v tom lepším případě ještě vlasy natře kondicionérem a opakuje oplach. Tohle kombo dokáže i ze zdravých vlasů udělat chemlonovité klubíčko neštěstí - zvlášť pokud jsou barvené. Voda ze sprchy působí abrazivně a většinou sundá dost barvy z místa, kam bez přestání teče.

Ideální je mýt vlasy a tělo zvlášť, a při sprchování vlasy schovat do skřipce nebo pod koupací čepici (ale občas provětrat, aby se nezapařila pokožka hlavy). Potom vlasy namočit teplou, nikoli horkou, vodou a chvíli počkat, aniž by se vlasy pod vodou znovu ocitly. Následně naneste přiměřené množství šamponu, jemně promasírujte u hlavy a šetrně smyjte, třeba v předklonu, dokud nepřestanou téct mydlinky. Vlasy nedrbejte, netřete ani jinak neraste - nebude se jim u vás líbit a vypadnou :)

Po mytí můžete nanést kondicionér. Ten je ideální, pokud se Vám vlasy zamotávají nebo cuchají. Samozřejmě vlasy opět nijak netýrejte :) Máte-li ale zdravé, silné vlasy, bude stačit po mytí vetřít trochu oleje :) Lépe se do vlhkých, ručníkem prosušených vlasů vstřebá.


***
SUŠENÍ
***
Jak vlastně vlasy správně usušit?

Důrazně doporučuji mokré vlasy v předklonu několikrát zmáčknout v dlaních (tím se vytlačí většina přebytečné vody), pak zabalit do "turbanu" a opět lehce zmáčknout. A to je vše - žádné drastické drhnutí v ručníku, kterým se vlasy zcuchají a poškodí, protože jsou mokré úplně nejnáchylnější k poškození.

A žádný fén, pokud možno. Pokud nemožno, naneste na vlasy ochranné mléko, počkejte několik minut a potom teprve přejděte k fénovaní (ideálně chladným vzduchem). Pokuste se také vlasy nepálit.


***
KONDICIONÉR
***

Ano nebo ne?

Záleží na Vašem typu vlasů a Vašich požadavcích. Pokud jste majitelkou vlasů se sklonem k maštění, rozhodně kondicionér neaplikujte po celé délce vlasů. Sušším, rozlétaným vlasům naopak štědrá dávka kondicionéru může pomoci. Dejte ale pozor na dvě věci:

1. Kondicionér nikdy nenanášíme k hlavě! Vlasy po něm zplihnou a většinou se zmastí mnohonásobně rychleji bez ohledu na typ vlasů.

2. Kondicionér by stejně jako šampon neměl obsahovat silikony!

Kondicionér dobře vymyjte. Můžete místo klasického kondicionéru, který je k zakoupení v drogerii, do polosuchých vlasů vetřít trochu oleje. Dejte ale pozor na vodu v konečcích - důkladně je promačkejte v růčníku, než vetřete olej. Mohl by totiž do konců stéci spolu s vodou a zmastit je víc než zbylé délky.

A to je ode mne k mytí vlasů vše - k některým částem se podrobněji vrátím v dalších článcích.
Pokud máte jakýkoli dotaz, neváhejte mi ho položit v komentářích :)
 


Komentáře

1 Cherri Cherri | 9. dubna 2012 v 17:04 | Reagovat

Tak dělám naprosto všechno, od čeho odrazuješ. A vlasy mám, dle svého názoru, pěkné :D jsem mimozemšťan o.O

2 Sandie Sandie | 9. dubna 2012 v 17:52 | Reagovat

[1]: Máš prostě kvalitní vlasy, jak už jsem ti tolikrát říkala irl :))

3 Johanka Johanka | 9. dubna 2012 v 22:39 | Reagovat

Dobrý článek, jen bych podotkla, že mytí v předklonu se nedoporučuje, protože vlasy se tím třepí. :)

4 Alice-chan Alice-chan | Web | 9. dubna 2012 v 23:31 | Reagovat

Dík za tip na ten šampon. Dlouho pátrám po něčem vyhovujícím a většinou nemám čas si moc vybírat a číst složení.
Jediný můj problém je ten že jsem zvyklá mýt vlasy denně, jinak mě potom kouše hlava. Když vlasy nechám 3 dny tak už se mi začne pokožka hlavy loupat a svědit. Má to na svědomí asi exém.
Jinak budu dělat co můžu, opět děkuji za dobrý článek a dobré rady :)

5 Kůzle Kůzle | 10. dubna 2012 v 21:25 | Reagovat

Perfektní článek - zajímá mne, kdepak všechny ty informace bereš? Sbíráš je?
A ještě jedna otázka: nevíš,co je nejlepší na vypadávání vlasů?
Děkuju :)

6 Sandie Sandie | Web | 10. dubna 2012 v 21:48 | Reagovat

[3]: No to je mi zajímavé :) A jak ten mechanismus funguje?

[4]: Podle mě by ti čistě přírodní šampon pomohl i na exém. Doporučuju zajít na dlouhevlasy.cz a projít si forum o exemech :)

[5]: Jednak sbírání z různých zdrojů, porovnávání a především vlastní zkušenosti :)
Na vypadávání mi hodně pomáhají tabletky - Biosil (asi 60, Kč) a taky chininový šampon :) Mohl by zabrat i kofeinový od Alverde!

7 Lurr Lurr | 11. dubna 2012 v 20:43 | Reagovat

Co se šampónů týče, nejlepší výsledek u mě měly ty s obsahem panthenolu, doporučuju. Buď  "Panthenol shampoo" z lékárny asi za 170kč, nebo Cien Provitamín z Lídlu za nějakých 40. Cena vážně nerozhoduje - lídlácká polívka měla dokonce i lepší složení něž lahvička koupená v lékárně...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama